Isnin, 27 Februari 2012

Rancangan Pengajaran Harian BM (Bdk2 Blind)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU

TARIKH     : 21 Februari 2012 (SELASA)
TAHUN     : 4 Resos
MASA       : 12.15-1.15 tengah hari
TEMA              : Minggu Kokurikulum
TAJUK      : Perbualan Di Kantin
Bilangan Murid :

Bil.
Nama Murid
Kehadiran
1.
Muhamad Aiman B. Anuar

2.
Muhamad Farid B. Yahya

3.
Nur Haslina BT. Hassan

4.
Siti Radhiah BT. Md Radzi


OBJEKIF   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:

1. Menyatakan cerita yang dilihat dari video Perbualan Di Kantin dengan sebutan dan intonasi yang baik dan jelas
2. Mengujarkan permintaan dengan jelas menggunakan ayat yang sesuai
3. Membina 3 daripada 4 ayat majmuk berdasarkan ayat tunggal yang diberikan

HASIL PEMBELAJARAN :

Fokus Utama
2.1 bercerita menggunakan kata, frasa serta sebutan yang baik dan jelas

Aras 2 (i)
Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis ayat


Fokus sampingan

1.6 Menyatakan sesuatu kemahuan semasa menjalanakan transaksi dalam urusan harian untuk mendapatkan barangan dan perkhidmatan.

Aras 1 (ii)
Menggunakan ayat yang sesuai untuk mendapatakan barangan dan perkhidmatan.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca

Aras 1 (i)
Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul

PENGISIAN KURIKULUM

NILAI MURNI    :Kerjasama,kerajinan, kebersihan fizikal dan mental
ILMU              :Kemahiran Hidup
NILAI TAMBAH  :Pembelajaran kontekstual, kemahiran berfikir, kecergasan       pelbagai, konstruktivisme
SISTEM BAHASA :Ayat tunggal dan ayat majmuk
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah mendengar dan bercerita secara
                                                 Lisan serta telah pelajari kata hubung

LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI P & P
CATATAN
SET INDUKSI
(5 MINIT)
Barang-barang di    kedai
          Guru menunjukkan kepada murid barang-barang maujud
  §  Guru mengaitkan tajuk dan bersoal jawab dengan murid
Bahan-air kotak,makan,duit

KBT-kemahiran berfikir
(menghubungkait)



LANGKAH 1
(10 MINIT)


Video Perbualan Di Kantin



 §  Guru memasang video untuk murid
 § Murid menonton video dengan teliti dan penuh penghayatan
 §  Guru bertanya kepada murid mengenai video
 §  Murid ceritakan perkara yang terjadi menggunakan ayat sendiri
 §  menyatakan benda yang terdapat dalam video

Bahan-video,pembesar suara,laptop


LANGKAH 2
(15 MINIT)

Video Perbualan Di Kantin
 §  Guru bertanya kepada murid mengenai pengalaman ketika membel
 §  Bandingkan perbezaan pengalaman dengan video
 §  Murid bercerita mengenai situasi masing-masing ketika ke kantin atau kedai
 §  Guru membetulkan ayat murid sepanjang perbualan
Bahan –video,pembesar suara, laptop

KBT-kemahiran berfikir
LANGKAH 3
(10 MINIT)

Lakonan hari Kantin
Situasi :
-penjual di gerai
-pembeli
-guru
-rakan

 §  Murid diminta melakonkan situasi di gerai pada hari kantin
 §  Murid berbincang situasi lakonan bersama-sama
 §  Murid menggunakan semua maklumat yang diperoleh dari video dan pengalaman
 §  Murid perlu menggunakan ayat yang sesuai pada setiap situasi
Bahan-kad arahan/situasi
makanan,apron,wang

KBT-kemahiran kontekstial, konstruktivisme,
kecergasan pelbagai
LANGKAH 4
(10 MINIT)

Carta Ayat
Ayat tunggal
- Hairi gosok baju
-hairi menonton video

Ayat majmuk
-Hairi gosok baju
Sambil menonton video
 §  Murid perlu merujuk carta dan mengenalpasti ayat tunggal dan ayat majmuk
 §  Murid tunjukkan kepada guru
 §  Guru menerangkan ciri-ciri ayat tunggal dan ayat majmuk yang betul
Bahan –carta ayat majmuk dan ayat tunggal

KBT-kemahiran berfikir
LANGKAH 5
(5 MINIT)

Pengayaan
-Ayat Majmuk 

Pemulihan
-Isi tempat kosong
 §  Murid diberi gambar yang mengandungi ayat tunggal
§  Murid diminta melengkapkan tempat kosong dengan ayat majmuk
 §  Aktiviti pemulihan murid  mengisi tempat kosong dengan kata hubung yang telah disediakan dengan bantuan guru
Bahan – lembaran kerja.gambar

KBT-kemahiran berfikir,kontekstual


PENUTUP
(5 MINIT)



Kognitif
-petikan dialog Gerai Kakak

Sosial
-pujian
-motivasi
-ganjaran    


 §  Murid dan guru bersoal jawab tentang apa yang dipelajari
 §  Murid diberi pujian dan motivasi atas penglibatan dan kerjasama mereka


Nilai-kerjasama, kerajinan,kreatif

KBT-kemahiran berfikir (menghubingkait)

Tiada ulasan:

Catat Ulasan